Arapça Kursu

Bilim ve İnsan Vakfı

Pratik Arapça Kursu

Eğitimin Amacı

Fıkıh, Hadis, Tefsir gibi İslami İlimlerde ana kaynakların dili olduğu kadar İslam Dünyasında 250 milyon Müslümanın dili olan Arapça, bugün gerek ticarî ve iktisadî hayatta, gerekse turizm ve diplomasi alanında büyük önem arz etmektedir.

Arapça metinleri okuyup anlama ve dilimize çevirme kadar Arapça konuşma ve yazma da önemlidir. Arapçayı, anadili olarak konuşan Arap akademisyenlerden; İngilizceyi, Fransızcayı, Almancayı anavatanında öğrenmek kadar anlamlı ve verimli olacaktır.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi olarak İslami İlimler Fakültemizin yıllarca yurt dışında dil öğrenimi görmüş kadrolu Türk hocaları yanında; yabancılara Arapça öğretimi alanında uzman olan sözleşmeli Arap hocaların temelden ileri seviyeye kadar verecekleri derslerle Türkiye’de kaliteli ve seviyeli Arapça öğretiminin mümkün olduğunu göstermek en önemli hedeflerimizden biridir. Herhangi bir Arap ülkesine gitmeden ülkemizde Arapça öğrenilebileceğini, Arapça konuşulabileceğini ispat etmek istiyoruz.


Eğitimin İçeriği

Eğitim programımızda kaynakça olarak Silsiletü'l Lisan serisinden faydalanılmaktadır. 8 kitaplık setin her bir kitabı 1 kuru ifade etmektedir.  Her kurun eğitim süresi 100 ders saatidir. Her kurda ara sınav ve kur sonunda genel sınav yapılmaktadır. Kur sonundaki genel sınavda başarılı olan kursiyerler bir üst seviyeye devam etme hakkını kazanmaktadır.


Kimler Katılabilir

Arapça öğrenmek isteyen herkes, yaşı ve eğitim durumu ne olursa olsun bu kurlara katılabilir. Yeni başvuran bir kursiyerin katılacağı kur seviyesi, eğitim öncesinde gerçekleştirilen Seviye Tespit Sınavı ile belirlenmektedir. Kuran-ı Kerim okumayı bilen ya da İmam Hatip Lisesi mezunu olanlar kayıtta bu durumlarını belirtmelidirler.


Eğitim Sonunda Verilecek Belge

Eğitime en az %70 oranında katılım zorunludur. Devam zorunluluğunu yerine getiren katılımcılar, eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde "Eğitim Sertifikası / Kurs Bitirme Belgesi", başarılı olamamaları halinde ise "Katılım Belgesi" almaya hak kazanacaklardır.


Eğitim Süresi

80 saat


Eğitim Günleri

1. Grup: Haftaiçi Akşam Kursları 

Pazartesi - Çarşamba - Perşembe

 

2. Grup: Haftasonu Gündüz Kursları 

Cumartesi - Pazar


Eğitim Saati

1. Grup: Haftaiçi Akşam Kursları 

18.00 - 20.30 arası.

 

2. Grup: Haftasonu Gündüz Kursları 

10.00 - 15.00 arası.


Eğitim Yeri

Bilim ve İnsan Vakfı Genel Merkezi (Semiz Ali Paşa Medresesi)


Eğitim Ücreti

600 TL

Banka Hesap Bilgilerimiz

BİLİM VE İNSAN VAKFI İKTİSADİ İŞLETMESİ

VAKIFBANK

TR71 0001 5001 5800 7302 2490 68

KARAGÜMRÜK İSTANBUL ŞUBESİ

 

Başvuru Formu
  • Eğitim Programı Seçiniz:
  • Adınız:
  • Soyadınız:
  • E-mail:
  • Telefon:
  • Mesaj: